W 2005 roku firma PRB IZOBUD-REM wykonała w Polsce dwie pierwsze turbiny w technologii NTS. Turbina Nr 8 w Elektrowni Dolna Odra oraz turbina na bloku A w Elektrowni Pomorzany w Szczecinie.
System NTS:
- Zapobiega utracie ciepła i naprężeniu termicznemu w turbinie
- Nie wymaga przeznaczenia czasu na wysychanie
- Wykorzystuje materiały wielokrotnego użycia
NTS jest systemem suchej izolacji
Turbina jest otoczona z prefabrykowanych wielowarstwowych paneli NTS, zamocowanych do samonośnej ramy, która jest całkowicie niezależna od korpusu turbiny. Konstrukcja prowadzi do wnęki pomiędzy osłoną NTS i korpusem turbiny, która jest wypełniona wkładkami izolacyjnymi odpornymi na wysokie temperatury.
Metoda NTS nie wymaga żadnych specjalnych środków ostrożności w celu instalacji, konserwacji i naprawy.
NTS jest prefabrykowany
Panele NTS są wykonane z elementów wielowarstwowych składających się z wełny żużlowej obłożonej z dwóch stron blachą stalową ocynkowaną. Prefabrykowane panele są izolowane termicznie i posiadają znakomite właściwości redukcji dźwięku.
Ponadto, samonośna rama NTS nie posiada połączenia z korpusem turbiny, zatem zapewnia znaczną poprawę w rzeczywistej redukcji dźwięku. Wysoce wytrzymałe na ciepło wkładki izolacyjne są specjalnie przystosowane do izolacji turbinowej. Są wykonane ze specjalnego materiału ceramicznego i izolacyjnej wełny żużlowej.
NTS jest elastyczny
NTS może dostosować się do turbiny. Rama i elementy osłony są wytworzone zgodnie z warunkami technicznymi turbiny i zgodnie z wymaganiami klienta. Jeśli konserwacje lub naprawa turbiny jest konieczna, jest łatwo zdemontować wszystkie lub niektóre części izolacji i zamocować je ponownie.
NTS Rozwiązuje Wiele Problemów
NTS, opracowany wraz z expertem w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej oraz firmą specjalizującą się w izolacjach, w wydajny i opłacalny sposób radzi sobie z problemami oraz ryzykiem wynikającym ze stosowania tradycyjnej izolacji turbiny przy użyciu mokrego tynku natryskowego.
Wady stosowania tynku natryskowego obejmują:
- Czas schnięcia – okres schnięcia jest długotrwały, zazwyczaj wynosi kilka dni, co skutkuje zwiększonymi kosztami przestoju
- Pękanie – spowodowane drganiami lub termicznym rozszerzaniem się, skutkuje utratą właściwości izolacji termicznej oraz dźwiękowej. Istnieje ryzyko uszkodzenia łożyska i wału w wyniku naprężenia termicznego
- Problemy ekologiczne – częściowo lub całkowite zdejmowanie izolacji natryskowej w celu przeprowadzenia inspekcji lub konserwacji jest brudne, wymaga kosztownych i czasochłonnych procedur kontroli pyłu
- Możliwość wielokrotnego użycia – izolacja natryskowa nie może być używana wielokrotnie
Techniczna i rentowna innowacja jaką jest metoda NTS pokonuje powyższe trudności, co pozwala na szybki i łatwy częściowy lub całkowity demontaż instalacji. W rezultacie inspekcja, naprawa i konserwacja oraz związane z nimi koszty przestoju, mogą być niższe o 25-100% w porównaniu z metodami tradycyjnymi.
Korzyści z systemu NTS:
- Zapobiega utracie ciepła i naprężeniu cieplnemu w turbinie
- Nie wymaga przeznaczania czasu na wysychanie
- Oszczędza czas na usunięcie izolacji
- Wytrzymała na temperatury do 600°C (1100°F)
- Przyjazna dla środowiska, instalacja i jej demontaż bezpyłowa
- Wykonana z materiałów nadających się do wielokrotnego użycia
- Odporna na wibracje i uszkodzenia spowodowane kurczeniem/rozszerzaniem
- Maksymalna temperatura powierzchni wynosi 20°C (36°F) powyżej temperatury otoczenia
- Możliwy częściowy demontaż
- Powierzchnia wytrzymała, olejoodporna
- Zapewnia sprawną izolację dźwięku mniej niż 80 dBA bez obudowy
- Posiada estetycznie zadawalający i funkcjonalny wygląd
- Metoda opłacalna